Aktuální situace na trhu práce v kraji

Jaká je aktuální situace na trhu práce v Královéhradeckém kraji?

Od roku 2020 se trh práce v kraji i celém Česku zásadně mění. Zpomalování ekonomiky od konce roku 2019, dopady pandemie Covid-19 v Česku i celém světě se postupně projevují i na trhu práce. Dlouhodobě nízká nezaměstnanost, kterou Královéhradecký kraj v posledních letech vykazoval, se mírně zvyšuje. 

Nabídka pracovních míst sice stále ještě převyšuje poptávku ze strany zájemců o zaměstnání, ale tento rozdíl se pomalu snižuje. Nejvíce volných míst je v současnosti nabízeno v technických oborech. Dle dostupných údajů mají zaměstnavatelé zájem především o pomocné pracovníky v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy, řemeslníky a kvalifikované pracovníky na stavbách, opraváře, pracovníky ve strojírenství, obsluhy strojů a zařízení a montéry. Zvýšený zájem je také o pracovníky ve službách – všeobecné administrativní pracovníky, pracovníky v oblasti prodeje, pracovníky v oblasti sociálních a zdravotních služeb, řidiče a obsluhu pojízdných zařízení nebo uklízeče a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Nabídka pracovních míst převyšuje poptávku ze strany zájemců o zaměstnání. Na začátku roku 2021 připadalo na 1 volné pracovní místo 0,96 uchazeče.

 

Vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a počtu volných pracovních míst v Královéhradeckém kraji k lednu 2021 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Situace na trhu práce v Královéhradeckém kraji není na celém území totožná a v regionu jsou zřejmé určité územní disparity. Dlouhodobě je nejnižší míra nezaměstnanosti v okrese Rychnov nad Kněžnou (2,1 % druhá nejnižší v rámci celé ČR), a naopak nejvyšší v okrese Náchod (4,2 %). Stále příznivé hodnoty jsou zřetelné na trhu práce ve SO ORP Kostelec nad Orlicí (1,7 %), SO Dobruška (2 %) a nízkou nezaměstnanost si stále drží ve SO ORP Jičín (2,1 %) a SO ORP Rychnov nad Kněžnou (2,2 %). Naopak nejvýraznější výkyvy nezaměstnanosti jsou zřetelné od ledna 2020 ve SO ORP Vrchlabí a ke konci roku také ve SO ORP Nová Paka.  Naopak nejhorší situace je ve SO ORP Broumov, kde se nezaměstnanost vyšplhala v lednu 2021 na hodnotu 6,8 %. V periferních územích na okrajích administrativních hranic některých ORP jsou obce, kde se podíl nezaměstnaných dlouhodobě pohybuje v rozmezí 5–13 %. Jedná se o obce především ve SO ORP Broumov, Dvůr Králové n. L., Náchod nebo Trutnov, kde dochází ke kumulaci různých faktorů, které ovlivňují rozvoj území – dopravní dostupnost, struktura obyvatelstva, nabídka pracovních míst a další.

Nezaměstnanost ve SO POÚ v Královéhradeckém kraji v lednu 2021 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa ve SO POÚ v Královéhradeckém kraji v lednu 2021 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.