Aktuální situace na trhu práce v kraji

Jaká je aktuální situace na trhu práce v Královéhradeckém kraji?

Trh práce v kraji dlouhodobě vykazuje vyčerpání. Nabídka pracovních míst převyšuje poptávku ze strany zájemců o zaměstnání. Zaměstnavatelé, kteří pro své provozy poptávají pracovní sílu přímo v kraji, ji získávají velmi obtížně. Nejvíce volných míst je v současnosti nabízeno v technických oborech. Dle dostupných údajů mají zaměstnavatelé zájem především o pomocné pracovníky v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy, řemeslníky a kvalifikované pracovníky na stavbách, opraváře, pracovníky ve strojírenství, obsluhy strojů a zařízení a montéry. Zvýšený zájem je také o pracovníky ve službách – všeobecné administrativní pracovníky, pracovníky v oblasti prodeje, pracovníky v oblasti sociálních a zdravotních služeb, řidiče a obsluhu pojízdných zařízení nebo uklízeče a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Nabídka pracovních míst převyšuje poptávku ze strany zájemců o zaměstnání. V říjnu 2019 připadalo na 1 volné pracovní místo 0,56 uchazeče.

Vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a počtu volných pracovních míst v Královéhradeckém kraji k prosinci 2019 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Situace na trhu práce v Královéhradeckém kraji není na celém území totožná a v regionu jsou zřejmé určité územní disparity. Dlouhodobě je nejnižší míra nezaměstnanosti v regionu okresu Rychnov n. K. (1,3 % druhá nejnižší v rámci celé ČR), a naopak nejvyšší v okrese Náchod (2,7 %). Vyčerpanost lokálního trhu práce je zřejmá ve SO ORP Rychnov n. K., vlivem výrazného rozvoje průmyslové zóny Solnice – Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou a obdobně je na tom také SO ORP Kostelec nad Orlicí, Dobruška, SO ORP Jičín a SO ORP Vrchlabí.  Naopak v periferních územích na okrajích administrativních hranic některých ORP jsou obce, kde se podíl nezaměstnaných pohybuje v rozmezí 4–6 %. Jedná se o obce ve SO ORP Broumov a SO ORP Dvůr Králové n. L., kde dochází ke kumulaci různých faktorů, které ovlivňují rozvoj území – dopravní dostupnost, struktura obyvatelstva, nabídka pracovních míst a další.

Nezaměstnanost ve SO POÚ v Královéhradeckém kraji k prosinci 2019 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa ve SO POÚ v Královéhradeckém kraji k prosinci 2019 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Mapa nezaměstnanosti v obcích Královéhradeckého kraje v říjnu 2019 (kliknutím na mapu si ji zvětšíte)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.