Aktuální situace na trhu práce v kraji

Jaká je aktuální situace na trhu práce v Královéhradeckém kraji?

V letech 2020-2021 se situace na trhu práce v kraji i celém Česku začala mírně měnit. Zpomalování ekonomiky od konce roku 2019, dopady pandemie Covid-19 v Česku i celém světě se postupně projevily. Dlouhodobě nízká nezaměstnanost, kterou Královéhradecký kraj v posledních letech vykazoval, se mírně zvýšila, ale i tak zůstala výrazně pod průměrem celého Česka. Od začátku roku 2022 se situace výrazně zlepšila a ukazatele za trh práce se postupně vrací na hodnoty z roku 2018. Podíl nezaměstnaných osob v královéhradeckém kraji dosahoval v květnu 2022 hodnoty 2,5 %. Lepších hodnot dosáhl pouze Pardubický kraj (2,1 %), Jihočeský kraj (2,2 %) a Zlínský kraj (2,4 %).

Nabídka pracovních míst sice stále převyšuje poptávku ze strany zájemců o zaměstnání. V období pandemie se tento rozdíl mírně snížil, ale v současné době opět počet volných pracovních míst výrazně převyšuje počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Nejvíce volných míst je stále nabízeno v technických oborech. Dle dostupných údajů mají zaměstnavatelé zájem především o pomocné pracovníky v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy, řemeslníky a kvalifikované pracovníky na stavbách, opraváře, pracovníky ve strojírenství, obsluhy strojů a zařízení a montéry. Zvýšený zájem je také o pracovníky ve službách – všeobecné administrativní pracovníky, pracovníky v oblasti prodeje, pracovníky v oblasti sociálních a zdravotních služeb, řidiče a obsluhu pojízdných zařízení nebo uklízeče a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Nabídka pracovních míst převyšuje poptávku ze strany zájemců o zaměstnání. V první polovině roku 2022 připadalo na 1 volné pracovní místo 0,66 uchazeče.

 

Vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a počtu volných pracovních míst v Královéhradeckém kraji srpen 2022 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Situace na trhu práce v Královéhradeckém kraji není na celém území totožná a v regionu jsou zřejmé určité územní disparity. Dlouhodobě je nejnižší míra nezaměstnanosti v okrese Rychnov nad Kněžnou (1,8 % třetí nejnižší v rámci celé ČR), a naopak nejvyšší v okrese Náchod (3,9 %). Stále příznivé hodnoty jsou zřetelné na trhu práce ve SO ORP Kostelec nad Orlicí (1,8 %), SO Dobruška (1,8 %) a nízkou nezaměstnanost si také drží ve SO ORP Rychnov nad Kněžnou (1,8 %) a SO ORP Jičín  (2 %). Naopak nejhorší situace je ve SO ORP Broumov, kde nezaměstnanost stoupla a v únoru 2022 se vyšplhala na hodnotu 7 %. V periferních územích na okrajích administrativních hranic některých ORP jsou obce, kde se podíl nezaměstnaných dlouhodobě pohybuje v rozmezí 5–13 %. Jedná se o obce především ve SO ORP Broumov, Dvůr Králové n. L., Náchod nebo Trutnov, kde dochází ke kumulaci různých faktorů, které ovlivňují rozvoj území – dopravní dostupnost, struktura obyvatelstva, nabídka pracovních míst a další.

Nezaměstnanost ve SO POÚ v Královéhradeckém kraji v srpnu 2022 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa ve SO POÚ v Královéhradeckém kraji v únoru 2022 (kliknutím na graf si jej zvětšíte)

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.