Základní informace o projektu | |
Registrační číslo projektu: | CZ.03.1.48/0.0/0.0/17_084/0009716 |
Operační program: | Operační program Zaměstnanost |
Prioritní osa: | 1. Podpora zaměstnanosti a adaptability pracovní síly |
Nositel projektu: | Královéhradecký kraj |
Partneři projektu: | Centrum investic, rozvoje a inovací |
Ergotep, CSR Institut o. p. s. | |
Úřad práce České republiky – krajská pobočka KHK | |
Celkové náklady projektu: | 9 673 232,25 Kč |
Dotace: | 8 222 247,41 Kč |
Doba realizace: | 1. listopadu 2018–31. srpna 2021 |
Cílová skupina:
Uchazeči o zaměstnání a ekonomicky neaktivní osoby ve věku 15–24 let včetně. Konkrétně se jedná o osoby zdravotně postižené a osoby studující, případně již vystudované absolventy nižšího středního odborného vzdělání (obory kategorie E). Aktivity jsou cíleny převážně na osoby, které se soustavně připravují na výkon budoucího povolání, a které jsou v posledním ročníku vzdělávání či profesní přípravy. Účastníkem mohou být osoby s trvalým bydlištěm z celého území ČR s výjimkou hl.m. Prahy.
Cíl projektu:
Zvýšit zaměstnatelnost absolventů se zdravotním postižením ze speciálních a praktických středních odborných škol v Královéhradeckém kraji a absolventů s nižším středním odborným vzděláním.
Dílčí cíle:
Aktivity projektu:
Projekt nabízí tři hlavní aktivity:
Exkurze prezentují účastníkům reálné možnosti následného pracovního uplatnění ve vhodném pracovním prostředí přizpůsobeném jejich handicapu. Během vícedenní exkurze mají účastníci možnost vyzkoušet si v rámci pracovního tréninku různé pracovní pozice v reálném prostředí firmy. Interaktivní mapa podniků nabízejících exkurze k nahlédnutí zde.
Vyhodnocení exkurzí a pracovních tréninků - rok 2021
Vyhodnocení exkurzí a pracovních tréninků - rok 2020
Vyhodnocení exkurzí a pracovních tréninků - rok 2019
Poradenské a motivační aktivity napomáhají účastníkům prostřednictvím interaktivních cvičení a praktických ukázek získat konkrétní znalosti a dovednosti potřebné pro vstup na trh práce, tak aby přechod ze studentského života do světa pracujících byl pro ně hladký a bezproblémový. Snahou je dát účastníkům efektivní nástroj pro řízení vlastní pracovní kariéry, motivovat je k dalšímu vzdělávání a osobnímu rozvoji, naučit je vybalancovat osobní a pracovní život.
Vyhodnocení poradenských a motivačních aktivit - rok 2020
Vyhodnocení poradenských a motivačích aktivit - rok 2019
Účastníkům projektu budou poskytnuty poradenské aktivity se zaměřením zejména na dovednosti a znalosti obecně vyžadované při vstupu na trh práce. Účastníkům poradenství budou poskytnuty služby skupinového poradenství, jehož náplní jsou například následující oblasti: soft skills (nácvik sebeprezentace, přijímací pohovor, motivační dopis, životopis), pracovně právní legislativa, finanční gramotnost apod. Podrobný popis poradenských aktivit je uveden níže.
Aktivity jsou zaměřeny na získání základní organizačních, obchodních, personálních a technologických konceptů řízení sociálního podniku, tak aby si účastníci mohli udělat základní představu o konceptu sociálního podnikání. Díky těmto znalostem můžou osoby se zdravotním postižením lépe poznat možnosti, které jim chráněný trh práce může nabídnout a případně změnit svůj životní postoj směrem k osamostatnění se a nezávislosti. Poradenské aktivity jsou rozvrženy do dvou základních bloků. Vlastní obsah jednotlivých bloků bude upravován dle potřeb a schopností dané cílové skupiny ve spolupráci s koordinátory na jednotlivých středních školách.
Cílem aktivity je dát účastníkům efektivní nástroj pro řízení vlastní pracovní kariéry, motivovat je k dalšímu vzdělávání a osobnímu rozvoji, naučit je vybalancovat osobní a pracovní život. Jedná se o certifikovaný 16 hodinový skupinový program Profesní seniorita, kterým provázejí 2 certifikovaní lektoři (Lektor I a Lektor II). Účastníci pracují samostatně, ve dvojicích i skupinkách, diskutují formou brainstormingu, navrhují různá řešení konkrétních situací. Při práci využívají svých schopností, zkušeností a dovedností. Používají pracovní sešity, které jim po absolvování programu zůstávají. Důležitá je přátelská atmosféra a bezpečné prostředí zejména s ohledem na důvěrnost a osobní zapojení účastníků. Program má vysoce motivační efekt. Výstupem je vlastní akční plán každého účastníka.
Zájemci mají možnost absolvovat odborné praxe u zaměstnavatele v daném oboru a tím efektivně řešit problém nedostatečné praxe po ukončení studia. Účastí na odborné praxi si praktikanti ověřují svoje znalosti a dovednosti v reálném prostředí firmy. Získané zkušenosti a pracovní návyky jim pak usnadní vstup na trh práce. Pro některé skupiny například s těžkým zdravotním postižením (včetně jeho rodiny) představuje praxe možnost vyzkoušet si, zda jsou vůbec schopni se zapojit do pracovního procesu a zvládnout pracovní úkony navzdory svému postižení.
Délka odborných praxí je předpokládána od 40 do 240 hodin. Konkrétní délka odborné praxe bude nastavena vždy individuálně dle možností firmy a praktikanta, vždy s ohledem na jeho znevýhodnění. Odborná praxe bude probíhat převážně během letních měsíců, tedy po ukončení školní docházky, tj. u osob soustavně se připravujících na výkon budoucího povolání, a které jsou v posledním ročníku vzdělávání či profesní přípravy. V některých případech však může probíhat i během školního roku, např. u bývalých absolventů, kteří ještě nenašli uplatnění na trhu práce.
Odborné praxe přímo navazují na aktivitu exkurzí, kde si účastníci měli možnost prohlédnout reálné prostředí firmy chráněného i volného trhu práce. V rámci pracovních tréninků, které na exkurzích probíhaly, měli možnost si vyzkoušet různé typy pracovních pozic. Díky tomu mají lepší rozhodovací pozici, zda vzhledem k jejich hendikepu jsou schopni odbornou praxi absolvovat.
Vyhodnocení odborných praxí - rok 2021
Vyhodnocení odborných praxí - rok 2020
Vyhodnocení odborných praxí - rok 2019
Místem realizace aktivit projektu (exkurze a odborné praxe) jsou Královéhradecký, Pardubický, Liberecký a Středočeský kraj. Firmy, které mají zájem se zapojit do projektu jao poskytovatel exkurzí či odborných praxí, mající sídlo v některém z výše uvedených krajů, se mohou přihlásit pomocí online formuláře.
Již dva roky se v Královéhradeckém kraji realizuje zajímavý projekt týkající se problematiky exkurzí a pracovních tréninků žáků speciálních škol na chráněném práce s názvem Do praxe bez bariér. Celý článek zde.
Aktuality z realizace projektu:
Celý článek zde.
Celý článek zde.
Ing. Jana Smetanová
Centrum investic, rozvoje a inovací
Soukenická 54, 500 03 Hradec Králové
Místnost: N2.01
Telefon: 495 817 854, 724 971 702
E-mail: smetanova@cirihk.cz
Mgr. Iva Skalská
Královéhradecký kraj
Pivovarské náměstí 1245, 500 03 Hradec Králové
Místnost: 4C - N3.444
Telefon: 495 817 274
E-mail: iskalska@kr-kralovehradecky.cz
Registrace je určena pouze pro sociální podniky. Registrací získáte výhody:
Záleží nám na tom, abyste na našich stránkách rychle našli to, co hledáte, ušetřili spoustu klikání, nezobrazovaly se vám reklamy, které vás nezajímají a viděli web v zobrazení na které jste zvyklí. Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies - malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Stisknutím tlačítka „V pořádku“ souhlasíte s nastavením cookies tak, abychom vám poskytovali smysluplné a užitečné služby na základě vašich údajů. Svůj souhlas můžete kdykoli změnit na stránce zpracování osobních údajů.