Social Market Forum Hradec Králové sklidilo úspěch

25. 10. 2018
Regionální centrum podpory sociálního podnikání ve spolupráci s Hradeckou kanceláří CzechInvestu uspořádalo ve čtvrtek 25. října 2018 Social Market Forum Hradec Králové. V příjemném prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje se setkali zástupci firem a sociálních podniků, aby si vzájemně představili na jedné straně své výrobky, služby a na druhé své potřeby a rozvojové aktivity.
  • Sociální podnikání

Malé střední, ale i velké podniky, které dnes trpí nedostatkem pracovní síly, si mohly u nových partnerů objednat například kompletační a jednoduché montážní práce, úklidové služby, catering nebo bylinné sirupy. Rovněž jim byly nabídnuty výrobky šicích, truhlářských nebo pekařských dílen z provozů, ve kterých pracují různě znevýhodnění zaměstnanci. Společenská odpovědnost je dnes již poměrně rozšířená, na Social Market Forum však sociální podniky nevystupovaly jako žadatelé o příspěvek, ale jako rovnocenní obchodní partneři.

„Domnívám se, že sociální podniky často umí vyřešit aktuální potřebu firmy z volného trhu práce a přitom pro ně není primárním cílem zisk, ale rozvoj sociálního podniku a zvyšování veřejného prospěchu. Na první pohled dva odlišné světy klasických a sociálních podniků jsou v mnoha pohledech fungování velmi podobné, případně se vzájemně mohou inspirovat a doplnit.“ říká Michal Tureček z regionální kanceláře CzechInvestu v Hradci Králové.

Centrum investic, rozvoje a inovací (CIRI) mělo v rámci této akce možnost sociální podniky i firmy z volného trhu práce informovat o možnosti zapojit se do projektu „Do praxe bez bariér“. Cílem tohoto projektu je zvýšení zaměstnatelnosti absolventů se zdravotním postižením a absolventů s nižším středním odborným vzděláním ze speciálních a praktických středních škol v Královéhradeckém kraji prostřednictvím aktivit zaměřených na získání pracovních návyků a zkušeností a navázání jejich dlouhodobé spolupráce s podniky s chráněného i volného trhu práce. V rámci projektu budou mimo jiné realizovány exkurze, pracovní tréninky a odborné praxe žáků studujících v posledním ročníku.