Nábytková banka a tichá sbírka

4. 2. 2020
  • Dobrá praxe v dostupném bydlení

Pokud se povede klienta ubytovat v sociálním bytě, často nastává další problém. Mnoho čerstvých nájemníků nemá ani základní vybavení do bytu, ani možnost si jej sami zajistit. Ve snaze pomoct těmto lidem vznikají nábytkové banky nebo sbírky.

Díky zřízení nábytkové banky mohou být v případě potřeby sociální byty vybaveny nezbytným nábytkem. Obec může po založení nábytkové banky dohodnout spolupráci s firmou vlastněnou městem, která poskytne prostory – sklad, a zajišťuje odvoz a následný dovoz objednaného nábytku. Na sběrných dvorech pak mají potenciální dárci možnost udělit souhlas s dalším využitím nábytku v dobrém stavu právě v sociálních bytech.

Další alternativou pomoci je vyhlášení sbírky ke sběru nutného vybavení. Sbírce by měl předcházet průzkum potřeb nových nájemců do sociálních bytů. Systém může fungovat online – vedení města v případě potřeby vyzývá své občany, zda by nemohli přispět konkrétními věcmi (např. školní batohy, penály atp.), případně může být vyhlášena interní sbírka. Obec může rovněž poskytovat svůj vyřazený nábytek k dispozici potřebným.

 Více zde

 Zdroj: www.socialnibydleni.mpsv.cz