Sociální podnikání lze definovat jako podnikatelské aktivity, jejichž cílem není pouze dosahování ekonomického zisku, ale usilují také o přispění k sociálnímu, environmentálnímu a místnímu prospěchu. Nezáleží na jeho právní formě, ale zdali formuluje veřejně prospěšný cíl ve svých zakládacích dokumentech.
V rámci činností sociálního podnikání dochází k vytváření pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním.
Hospodářský zisk sociálního podniku je prioritně znovu investován do podnikání. Maximalizace zisku je pro sociální podnik stejně důležitá jako dosahování stanoveného veřejně prospěšného cíle. Sociální podnikání představuje přínos i pro státní správu. Díky tomuto konceptu dochází k úspoře veřejných financí, protože zaměstnanci vytvářejí hodnoty, platí daně a nepobírají dávky v nezaměstnanosti.
Jeden subjekt může být zároveň sociálním podnikem i poskytovatelem náhradního plnění. Neplatí však, že každý podnik, který poskytuje náhradní plnění, je zároveň sociálním podnikem. Aby podnik mohl být označen přívlastkem sociální, musí při svých podnikatelských aktivitách usilovat o naplnění tří základních principů:
Registrace je určena pouze pro sociální podniky. Registrací získáte výhody:
Záleží nám na tom, abyste na našich stránkách rychle našli to, co hledáte, ušetřili spoustu klikání, nezobrazovaly se vám reklamy, které vás nezajímají a viděli web v zobrazení na které jste zvyklí. Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies - malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Stisknutím tlačítka „V pořádku“ souhlasíte s nastavením cookies tak, abychom vám poskytovali smysluplné a užitečné služby na základě vašich údajů. Svůj souhlas můžete kdykoli změnit na stránce zpracování osobních údajů.