Specifika ženského bezdomovectví

Datum konání akce
7. 4. 2022 (10:00 - 11:00)

Anotace:

Ženské bezdomovectví není stejné jako to mužské. Ženy, které si prošly bytovou nouzí, mají často zkušenost s prožitým násilím. Násilí může být důvodem, proč ztratily domov, je ale také často součástí jejich zkušenosti s bytovou nouzí. Snaha vyhnout se násilí, obtěžování nebo ponižování pak vede k tomu, že se ženy vyhýbají sociálním službám, a tak se jejich bezdomovectví často stává (oproti tomu mužskému) „neviditelné“. Ženy bez domova se vyrovnávají s náročnou rolí matky. Ženy v sociální tísni, které žijí v azylových domech pro matky s dětmi, jsou pod velkým tlakem, aby zajistily svým dětem potřebnou péči, jídlo nebo pomůcky do školy. Ženám bez přístřeší byly děti často odebrány, což je pro řadu matek traumatizující. Často zažívají pocity ztráty, studu a hanby, že nedokázaly být dobou matkou a o své děti se postarat. Těhotenství, antikoncepce a celkově hygiena při menstruaci na ulici jsou specificky ženská témata. Ženy bez domova se setkávají s řadou stereotypů a diskriminačního jednání.

Lektoři:

  • Lenka Vrbová a Rad Bandit - nezisková organizace Jako doma

Premiéra webináře bude k dispozici od 7. dubna 2022 od 10:00

 ODKAZ NA WEBINÁŘ

 Základní informace:

  • na webinář se nemusíte registrovat.
  • webinář je předtočen, nejedná se o živé vysílání
  • po odvysílání webinář zůstane zveřejněn na YouTube kanálu Projekt Podpora sociálního bydlení a je možné si ho kdykoliv přehrát
  • bližší informace budou zveřejněny také na webu nebo facebookové stránce Sociální bydlení v ČR
  • materiály k webinářům jsou k dispozici na webu
  • webinář pořádá projekt MPSV Podpora sociálního bydlení a projekt Platformy pro sociální bydlení Podpora přístupu Housing First v ČR. Oba projekty jsou financovány za podpory Operačního programu Zaměstnanost.